شاید از خود بپرسید که آیا لباس زیر مردانه می تواند بر تعداد و کیفیت اسپرم ها و قدرت باروری آقایان تاثیر گذار باشد؟همواره محققین به دنبال پاسخ این پرسش بوده اند و پاسخ آن «آری» است.لباس زیر مردانه تنگ و نامناسب ممکن است بر روی اسپرم ها موثر باشند به خصوص بر روی تعداد اسپرم ها اما ممکن است کمتر بر روی سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشد پس سعی کنید همواره از شورت هایی استفاده کنید که با کیفیت بوده و سایز مناسبی داشته باشد به خصوص اگر می دانید که باروری ضعیفی دارید. عوارض لباس زیر مردانه تنگ برای بدن در مقالات قبلی به آن اشاره شده است اگر هنوز هم قانع نشده اید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

تحقیقات مرتبط با عوامل تاثیر گذار بر میزان باروری و نا باروری آقایان

 

یکی از نکاتی که همه آقایان باید راجع به آن بدانند این است که گرما به شدت بر روی اسپرم ها تاثیر گذار هستند زیرا سلول های اسپرم نیز مانند بدن شما نسبت به افزایش دما حساس هستند. اصلا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا بیضه ها با وجود آسیب پذیری بسیاری که دارند بیرون از بدن شما قرار گرفته اند ؟ پاسخ شما را خواهیم داد زیرا تحمل دمای بدن شما برای اسپرم ها مشکل است و لازم است تا توسط بیضه و کیسه آن در خارج از بدن شما و در دمای بین 2.5 تا 3 درجه خنک تر از دمای بدن به حیات خود ادامه دهند. همان طور که می دانید دمای نرمال بدن 37 درجه سانتی گراد می باشد در صورتی که دمای ایده آل برای تولید اسپرم 34 درجه سانتی گراد است. بر اساس بررسی های محققین تغییر دمای اتاق هم می تواند بر حرکت اسپرم ها موثر باشد.

 

تاثیر لباس زیر مردانه بر باروری

 

حال این سوال پیش می آید که تاثیر لباس زیر بر کیفیت و تعداد اسپرم ها چیست؟ برای شما توضیح دادیم که به چه علت بیضه ها توسط کیسه بیضه خارج از بدن شما وجود دارد حال به شما می گوییم که اگر با استفاده از شورت تنگ بیضه ها را به بدن نزدیک تر کنیم چه اتفاقی می افتد. بهتر است در ابتدا نتیجه این مطالعه صورت گرفته محققان در رابطه با کیفیت اسپرم ها بررسی نمایید.

بر اساس این مطالعه که بر روی ۶۵۶ مرد که مشکل باروری داشتنددر یک کلینیک صورت گرفت در مورد نوع لباس زیر از آن ها سوال شد و میزان FSH خون (هورمونی است که باعث تولید اسپرم می شود (آن ها نیز اندازه گیری شد . محققان دریافتند که میزان FSH در مردان با تعداد و غلظت اسپرم کمتر ، بالا تر است. این ممکن است به این دلیل باشد که بدن با افزایش سطح FSH در تلاش برای تقویت تولید اسپرم نسبت به تعداد اسپرم پایین واکنش نشان می دهد.

پس از آن مطالعه ای دیگر بر روی ۵۰۱ زوج را که تصمیم به بارداری و مشکل باروری نداشتند صورت گرفت تا بررسی نمایند که تاثیر لباس زیر بر طولانی شدن مدت زمان بارداری و احتمال ناباروری به چه میزان است؟ و آیا تغییر مدل لباس زیر تأثیر مثبتی بر سلامت مایع منی دارد یا خیر؟ در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که نوع لباس زیر بر سلامت مایع منی و مدت زمان بارداری و زوج ها و میزان نا باروری زوجین تاثیری ندارد.

 

حال این سوال پیش می آید که آیا نوع لباس زیر آقایان بر سلامت اسپرم ها تاثیر می گذارد یا خیر؟

 

بر اساس تحقیقات صورت گرفته محققین به این نتیجه رسیدند که مردانی که شورت های پاچه دار و گشاد می پوشند نسبت به مردانی که لباس زیر تنگ می پوشند میزان اسپرم بیشتری تولید می کنند و هورمون های تولید مثل آن ها در شرایط سالم تری قرار دارند.

در تحقیق دیگری که بر روی 656 مرد صورت گرفت از آن ها نمونه های خون و اسپرم گرفته شد و پرسش نامه ای در اختیار آن ها قرار گرفت و از آن ها پرسیده شد که چه نوع لباس زیری می پوشند؟ و به چه میزان فعالیت بدنی انجام می دهند؟ آیا به صورت مکرر با آب داغ حمام می کنند؟ نتیجه نهایی بسیار حیرت انگیز بود. مردانی که از شورت های پاچه دار گشاد استفاده می کردند 25 درصد غلظت اسپرم بیشتری داشتند و حجم کلی اسپرمشان 17 درصد بیشتر از سایرین بود.

با بررسی نمونه خون آن ها و اندازه گیری میزان هورمون محرک فولیکولی « FSH» این نتیجه دریافت شد که مردانی که لباس زیر تنگ تری می پوشیدند و میزان اسپرم کمتری داشتند، در خونشان FSH بیشتری مشاهده می شد . این هورمون در مغز تولید می شود تا تولید اسپرم را تحریک کند و محققان نتیجه گرفتند که بالا بودن FSH نشانه ای از تلاش بدن برای جبران کاهش میزان اسپرم است.

 

نوع لباس زیر آقایان بر سلامت اسپرم ها تاثیر می گذارد

 

بر اساس صحبت های یکی از محققین این پروژه این نتایج و یافته ها بسیار جالب توجه هستند، اما هنوز قطعا مشخص نیست که تغییرات اسپرم دلیلی برای نا باروی باشد. و از آن جا که در هر انزال اسپرم های زیادی خارج می شود تا یک تخمک را بارور کند، مشخص نیست که آیا این تغییرات هر چند روی اسپرم ها (که هنوز هم در محدوده طبیعی هستند) تاثیری روی باروری تخمک دارد یا نه.

همان طور که می دانید در این مطالعه به میزان دقیق اسپرم یا عارضه های جسمی اشاره ای نشده است و نمی توان از آن نتیجه گرفت که لباس زیر به چه میزان باید تنگ باشد که گرمای کیسه بیضه بالا برود.

اما می توان از آن نتیجه گرفت که که پوشیدن لباس زیر گشاد و بلند، معمولی و یا تنگ، میزان اسپرم ها را به میزان بسیاری کم نمی کند که از حد طبیعی خود پایین تر رود.با توجه به نتایج حاصل شده از این تحقیق بسیاری از متخصصان با این نظریه موافقند که نوع لباس زیری که فرد می پوشد بر سلامت اسپرم های او تاثیر گذار است و بهترین روش برای حفظ سلامت اسپرم مردان استفاده از لباس زیر اندازه و مناسب می باشد. همچنین تغییر نوع لباس زیر، راه حلی کم هزینه و کم خطر برای افزایش و بهبود کیفت منی مردان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *