یکی از قدیمی ترین و بهترین جنس الیاف پارچه ازاز چند هزارسال پیش از میلاد مسیح تا به امروز در تولید لباس مورد استفاده قرار دارد، پنبه است.
الیاف پنبه به دلیل طبیعی بودن و ارگانیک بودن امروزه جایگاه ویژه ای در صنعت لباس های زیر کسب نموده است.همانطور که می دانید پنبه یک گیاه طبیعی و ارگانیک است که الیاف آن از بوته یا به اصطلاح گل پنبه به دست می‌آید.

همچنین این را باید گفت که پنبه تنها سلولی در طبیعت می باشد که توانایی این را دارد که تا ۵۰ برابر حجم خود آب جذب کند. این ویژگی خارق العاده ی گیاه پنبه موجب شد تا امروزه الیاف پنبه ارگانیک در تولید لباس زیر جایگاه خاصی داشته باشد. علاوه بر این ویژگی الیاف پنبه به دلیل طبیعی و ارگانیک بودن و همچنین استحکام بسیار بالای خود برای تولید لباس زیر بسیار مناسب هستند و مزایای زیادی برای لباس زیر دارند. البته این الیاف دارای معایبی نیز هستند که حتما در این مطلب به معایب آن خواهیم پرداخت.

یکی از کاربردهای مهم پنبه تولید لباس های زیر مردانه و زنانه می باشد. معمولا اکثر شورت های مردانه، شورت های زنانه، زیرپوش ‌های مردانه و… از الیاف طبیعی پنبه به وجود می آیند.

یکی از علل مهم استفاده از پنبه در لباس های زیر به این علت است که پنبه با خاصیت جذب رطوبت، عرق بدن را دریافت می‌کند و از تجمع قارچ ‌ها و باکتری‌ ها جلوگیری می کند و همین امر موجب می شود تا لباس های زیر که به جرات می توان گفت مهم ترین لباس ها هستند،صدمه ای به اندام های تناسلی وارد نکنند.

لباس های زیر پنبه ای

لباس های زیر پنبه ای از نظر پزشکی چه فوایدی دارد؟

از فواید پزشکی لباس زیر ازجنس پنبه می توان به عدم تجمع باکتری،جذب رطوبت،عدم ایجاد حساسیت های پوستی، کاهش خارش های ناحیه تناسلی،پیشگیری از بیماری های پوستی و تناسلی و… اشاره داشت. اکثر پزشکان معتقدند استفاده از شورت‌ها و زیرپوش‌هایی که در آنها بیش از حد مواد پلی استر استفاده شده است می‌تواند باعث بروز بیماری‌ های قارچی و عفونت‌ها در زنان و مردان شود در حالی که در استفاده از لباس زیرهای پنبه‌ ای این موارد اصلاً رخ نمی‌دهد.

استفاده از لباس زیرهای پنبه‌ ای که بیش از ۶۰ درصد آن را الیاف پنبه تشکیل داده باشد یک گزینه ی مناسب برای خرید لباس های زیر محسوب می شوند زیرا این نوع الیاف علاوه بر فوایدی که به آن اشاره کردیم،به نسبت سایر الیاف های مورد استفاده در لباس های زیر در برابر شستشو با دوام تر هستند و نسبت به از بین بردن لکه‌های ایجاد شده در لباس‌ها مقاومت کمتری نشان می‌دهند و به راحتی می‌توان لکه‌های ایجاد شده بر روی لباس زیر پنبه‌ای را از بین برد.

موارد مهم در خرید لباس های زیر پنبه ای

یکی از نکات مهمی که باید در خرید لباس های زیر پنبه ای در نظر داشت این است که، لباس های زیر پنبه ای ممکن است پس از یک بار شستشو تغییر سایز دهند و به اصطلاح آب روند برای همین پیشنهاد می شود در هنگام خرید این نوع لباس های زیر مردانه پنبه ای لباس زیری با یک سایز بزگتر تهیه کنید.

یکی دیگر از نکته های مهم در لباس های زیر با الیاف پنبه ای این است که، دوام طولانی مدت محصولات پنبه‌ ای در هنگام شستشو نباید باعث شود تا شما از این لباس های زیر به مدت زیادی استفاده نمایید زیرا به دلیل استفاده از مواد شوینده قوی ممکن است این لباس‌ها به مرور خاصیت‌های خود را از دست بدهند و خاصیت جذب رطوبت خود را از دست بدهند. پیشنهاد می کنیم لباس های زیر پنبه‌ ای را ۶ الی ۱۰ ماه پس از استفاده دور بیندازید.
ر خرید لباس های زیر مردانه پنبه ای

مزایای الیاف پنبه برای لباس های زیر مردانه

تنفس پوستی آسان: یکی از مهم‌ترین قابلیت های خوب الیاف پنبه ارگانیک، جذب بالای رطوبت و آب می باشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم پنبه می تواند تا 50درصد وزن خود آب را جذب کند از این رو لباس زیرهایی که با الیاف پنبه تولید می‌شوند به راحتی عرق بدن را جذب می‌کنند و سریع آن را تبخیر میکنند و از تجمع باکتری ها و قارچ ها در ناحیه ی تناسلی نیز جلوگیری می کنند.

نرمی و لطافت پارچه های پنبه ای: یکی دیگر از مزایای الیاف پنبه،لطافت و نرمی آن است که باعث راحتی و خنکی پوست بدن می‌شود و از عرق سوز شدن و زخم شدن ناحیه ی تناسلی در لباس های زیر جلوگیری میکند.

عایق بودن در برابر حرارت: همانطور که در بالا اشاره کردیم،الیاف پنبه یک عایق عالی در برابر حرارت و گرما هستند و آن را می توانند بسیار عالی کنترل کنند. این الیاف در زمستان بدن را گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارد و برای همه ی فصول سال مناسب می باشند.

طبیعی و ارگانیک بودن پارچه های پنبه ای: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای الیاف پنبه، ارگانیک و طبیعی بودن آن است.الیاف پنبه بر عکس الیاف مصنوعی مانند پلی استر و.. که از مواد شیمیایی تولید می‌شوند از گیاهان تولید می‌شوند و از این رو پوست را تحریک نمی‌کنند و سازگاری بالایی با انواع پوست علی الخصوص پوست های حساس دارند.

دوام و استحکام بالای پارچه ی پنبه ای: دوام و استحکام از ویژگی‌های بارز الیاف پنبه است. این الیاف در برابر شستشوی مکرر مقاومت بالایی دارند و به راحتی هرچه تمام لکه‌های آنها با صابون پاک می شوند.
مزایای الیاف پنبه لباس زیر مردانه

معایب پارچه ی پنبه ای برای لباس های زیر مردانه

انقباض پارچه ی پنبه ای: یکی از معایب الیاف پنبه،انقباض یا به اصطلاح آب رفتگی آن است. لذا در زمان خرید لباس زیر پنبه‌ای کمی از سایز خود بزرگتر بخرید زیرا امکان دارد لباس زیر شما پس از اولین شستشو کمی کوچک تر شود.

چین و چروک بیش از حد پارچه: یکی از ایرادات پارچه های پنبه ای این است که به راحتی چروک می‌شوند لذا لباس‌ های پنبه‌ای نیازمند اتو هستند و بیشتر برای لباس های زیر مناسب می باشند.

آسیب پذیر بودن پارچه: از آنجایی که این الیاف، طبیعی هستند لذا بیشتر در معرض آسیب است. برای میکروب زدایی لباس‌های زیر پنبه‌ای بهتر است پس از شستشو مقابل نور خورشید قرار دهید تا در معرض آفتاب خشک شود واین را بدانید الیاف این نوع پارچه در برابر نورخورشید مقاوم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *